ارایه ورژن جدیدی از فایرفاکس برای جوانان


روزنامه شهروند: موزیلا، طراح و پشتیبان مرورگر فایرفاکس، در صدد است تا مرورگر جدیدی را برای سیستم‌عامل اندروید ارایه دهد. براساس اطلاعات بدست آمده نام پیشنهادی این مرورگر جدید اندرویدی، فنیکس Fenix خواهد بود. فنیکس مراحل اولیه‌ طراحی و توسعه‌ خود را طی می‌کند و با اینکه تا به این لحظه اطلاعات زیادی در مورد آن منتشر نشده اما ظاهرا این مرورگر اندرویدی به منظور جذب مخاطبان جوان و افرادی که در حوزه‌ فناوری فعالیت بیشتری دارند طراحی می‌شود و شاید همه‌ کاربران از آن استقبال خوبی نکنند. پروژه‌ فنیکس حدود چهار ماه قبل به‌صورت رسمی کار خود را آغاز کرده است. در حال حاضر تنها سه شرکت در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ولی تأمین‌کننده‌ اصلی منابع مالی پروژه فنیکس کماکان خود شرکت موزیلا است.

ارایه ورژن جدیدی از مرورگر فایرفاکس برای جوانان

موزیلا در سال ۱۹۹۸ توسط چند تن از اعضای Netscape تأسیس شد و تاکنون موفق به طراحی و توسعه‌ نرم‌افزاری سه مرورگر متن باز مختلف اندرویدی به نام‌های مرورگر فایرفاکس، Firefox Focus با امنیت بالا و Firefox Nightly شده است. در حال حاضر نسخه‌ آلفای مرورگر اندرویدی برای گوشی‌های هوشمند که متفاوت با نسخه‌ فایرفاکس بتا است به عنوان چهارمین نسخه‌ مرورگر موزیلا از طریق گوگل‌ پلی‌استور در دسترس کاربران قرار دارد و می‌توانند آن‌ را دانلود کنند.

موزیلا کماکان در مورد فنیکس اظهار نظری نکرده و مشخص نشده است که آیا قصد تجاری‌سازی مرورگر را در آینده‌ نزدیک دارد یا خیر. جالب است بدانید مرورگر اصلی فایرفاکس هم‌چنان یکی از محبوب‌ترین مرورگرهای بازار محسوب می‌شود و تاکنون ۱۰۰ میلیون بار از طریق گوگل پلی‌استور دانلود شده است.