باورهای زمین تخت گرایان مدرن چیست؟


مجله همشهری دانستنیها – سید معین عمرانی: در بین زمین تخت گرایان، کسانی که کتاب مقدس را به صورت تحت اللفظی درک و تفسیر می کردند، جای خود را به مروجان نظریه های توطئه و باورهای شبه علمی داده اند. امروزه دیگر کمتر می توان زمین تختی های قرن بیست و یکمی را یافت که برای اثبات ادعاهایش به کتاب مقدس اشاره کنند. در عوض، بیشتر این افراد، در مورد مسئول بودن دولت ها برای مسموم کردن مردم از طریق «پسدمه ها» (chemtrails) و مسائلی از این دسته صحبت می کنند. آنها همینطور در مورد تسلا و این که او دانش و تکنولوژی انرژی نقطه صفر را در اختیار داشت، چیزهایی می گویند. آنها در هر مسئله ای، دست های پشت پرده اربابان پنهان جهان را می بینند که ظاهرا قصد دارند تکنولوژی های پیشرفته ای مانند «فیوژن سرد» (cold fusion) و «انرژی نقطه صفر» (Zero point energy) را از دسترس مردم دور نگه دارند تا جیب های شان پرتر و قدرت شان بیشتر شود. با این حال، بزرگترین توطئه از نظر آنها، تخت بودن زمین و لاپوشانی تمام دانشمندان و مقامات رسمی کشورها برای پنهان کردن این مسئله است.

باورهای زمین تخت گرایان مدرن چیست؟

از کجا شروع شد؟

حال، لابد می پرسید این موج در کجا در حال شکل گیری بود؟ برای یافتن پاسخ این سوال بد نیست – سری به وبسایت یوتیوب بزنید. با جستوجوی Flat – Earth در یوتیوب، متوجه خواهید شد که در آن زمان – هم ویدئوهای بیشماری در این مورد ساخته و منتشر شده بود. این ویدئوها بسیار ساده و غیر حرفه ای ساخته شده اند و حاوی اطلاعات اشتباه و سوءبرداشت های علمی بسیار متنوعی هستند. با این حال، هر یک از آنها، صدها یا هزاران بار مشاهده شده اند. بیشتر این ویدئوها در طول سال های 2015 و 2016 ساخته شدند.

اما سوال دیگر این است که چه چیز باعث توجه ناگهانی به این موضوع شد؟ یکی از مروجان فرضیه زمین تخت مدعی است که پاسخ این سوال را در اختیار دارد. آقای «اریک دوبای» (Eric Dubay) یکی از طرفداران نظریات توطئه است که در نوامبر 2014 کتابی تحت عنوان «توطئه زمین تخت» (The Flat Earth Conspiracy) را در وبسایت lulu.com منتشر کرد. او همچنین ویدئویی تحت همین نام را در یوتیوب منتشر کرده است.

آخر چرا؟

سوالی که می توان از زمین تخت گرایان پرسید، این است: «چرا؟» به عبارت دیگر، چرا به باور آنها دولت ها، گروه هایی مانند فراماسون ها و ایلومیناتی ها می خواهند مردم باور کنند که زمین کروی است؟ آنها از چنین توطئه سخت و پرهزینه ای، چه سودی خواهند برد؟ من حقیقتا هرگز به جواب قانع کننده ای برای این سوال نرسیدم. برخی می گویند که شرکت های هواپیمایی به نوعی از این توطئه سود می برند. این در حالی است که گفته می شود این توطئه از 500 سال پیش آغاز شده است. عده دیگری مدعی هستند که پول و سود این توطئه به جیب کسانی می رود که مدعی هستند ماهواره به فضا فرستاده اند و قراردادهای کلان سیستم های ارتباطی در جهان با آن ها بسته شده

باورهای زمین تخت گرایان مدرن چیست؟

و در عین حال، آنها هیچ ماهواره ای به فضا نفرستاده اند و تنها مردم را فریب می دهند که ماهواره فرستاده اند. گروه دیگری هم هستند که تنها هدف این توطئه را کنترل مردم می دانند. آنها می گویند که این کنترل از طریق انتشار اطلاعات اشتباه صورت می گیرد، ولی حتی خود این افراد هم نمی دانند که فایده چنین کار پرهزینه ای چیست. به عبارت دیگر، توطئه گران مردم را می فریبند که چه بشود؟ واقعیت این است که جامعه نظریه پردازان توطئه و طرفدارانشان برای ادامه فعالیت، نیازی به این ندارند که باورهایشان نسخه هایی یکسان داشته باشد. حقیقت موهومی که برای آنان اهمیت دارد، می تواند به هر مسئله ای ارتباط پیدا کنند و به هر نحو ممکن بیان شود.

بحث با زمین تختی ها

اگر روزی با یکی از زمین تخت گرایان وارد بحث شویده احتمالا با خودتان فکر خواهید کرد که: «این آدم تنها در حال تمرین هنر مباحثه و بلاغت و فلسفیدن است.» به عبارت دیگر، شاید تصور کنید که آنها در حال نوعی تمرین معرفت شناختی برای تأیید ایده ای غیرقابل دفاع هستند. این درست است. آنها واقعا کاری با دنیای واقعی ندارند و تنها از بحث کردن و تلاش برای قانع کردن مخاطب خود به هر قیمت و طریقی، لذت می برند. البته در میان طرفداران این فرضیه و کسانی که برایش به مباحثه می پردازند، عده بسیار کمی را می توان یافت که عملا حرفی برای گفتن داشته باشند یا مقداری هوشمندانه بحث کنند.

باورهای زمین تخت گرایان مدرن چیست؟

داستان ژیروسکوپ ها

 یکی از ادعاهای جالبی که از سوی زمین تخت گرایان مطرح شده است، می گوید که رفتار ژیروسکوپ های هواپیماها عجیب است و با گذشت مسافت های طولانی، همچنان به صورت افقی باقی می مانند. این در حالی است که اگر زمین کروی بود، صفحه گردان آنها می بایست با سطح افقی، زاویه پیدا کند. این به نظر مدرک جالبی می رسد. اگر شما در یک هواپیما به دور کره زمین سفر کنید و ژیروسکوپ تان هم کاملا درست کار کند، می بایست یک 360 درجه کامل به دور خود بچرخد.

با این حال، همان طور که طرفداران زمین تخت می گویند. این اتفاق نمی افتد. ولی چرا؟ چون این افراد حتی پنج دقیقه هم به خود زحمت نداده اند که طرز کار ژیروسکوپ ها را بررسی کنند. دلیل این که ژیروسکوپ ها با سطح افق زاویه پیدا نمی کنند، این است که آنها به صورت افقی در هواپیما نصب شده اند و اصلا نمی توانند با سطح افق زاویه پیدا کنند، بلکه تنها می توانند در یک صفحه دو بعدی بچرخند. این دستگاه ها طوری طراحی شده اند که به طور ثابت و همیشگی در وضعیت افقی قرار خواهند گرفت. سپس در صورت زاویه پیدا کردن با سطح افق، به طور خودکار، با سرعت دو تا هشت درجه در دقیقه حرکت می کنند و دوباره در وضعیت افقی قرار می گیرند.

ماجرای قطب جنوب

یکی دیگر از ادعاهای زمین تخت گرایان جدید که برای من هم جالب بود، می گوید که با وجود آن که هواپیماهای بسیار زیادی بر فراز قطب شمال پرواز می کنند، اما تقریبا هیچ خط هواپیمایی وجود ندارد که بر فراز قطب جنوب به پرواز درآید. آنها بر همین اساس ادعا می کنند که چیزی به اسم قطب جنوب وجود ندارد و آنچه هسته، دیوارهای یخی است که دورتادور صفحه زمین را فراگرفته است. با این حال، دلایل بسیار منطقی برای این مسئله وجود دارد و برای کشف این راز، نیازی به انداختن علم روز جهان در سطل زباله نیست.

پیش از هر چیز، به دلیل این که در نزدیکی قطب جنوب در نیم کره جنوبی زمین، فرودگاه های بین المللی زیادی وجود ندارد، نیازی به پروازهای متعدد و همین طور خطوط هواپیمایی که بر فراز قطب جنوب بگذرند، وجود ندارد. نزدیکترین خط هوایی بین فرودگاهی به قطب جنوب، خط ملبورن به بوینس آیرس است و همین خط هم حتی از مدار ۷۴ درجه جنوبی به قطب نزدیک تر نمی شود. از طرف دیگر هم باید این واقعیت را در نظر داشت که در قطب جنوب، فرودگاهی وجود ندارد در نتیجه، اگر هواپیمایی در حین سفر بر فراز این منطقه، دچار مشکل شود، جایی برای فرود اضطراری نخواهد داشت. به همین دلیل است که هیچ شرکت هواپیمایی، تمایلی به پرواز بر فراز این منطقه ندارد.